Már javában rendezik a Haáz Rezső Múzeum legújabb időszakos kiállítását. A Haberstumpf-villa pincegalériájában vasárnap 16 órakor nyitják meg a nagyközönség előtt a néprajzi tematikájú anyagot. Kallós Zoltán 1926. március 26-án a Kolozs megyei Válaszúton született, és jelenleg is ott él. Meghatározó szerepe volt mind a magyarországi, mind a romániai magyar táncházmozgalom megszületésében és kibontakozásában, eredményeiben és megújulásában. Személyes kapcsolatrendszerén keresztül önzetlenül segítette hozzá a népzene, néptánc, népköltészet iránt érdeklődő teljes generációkat a Mezőség, Gyimes, Kalotaszeg és Moldva népéletének megismeréséhez és megéléséhez. Kallós Zoltánban Bartók és Kodály mellett a 20. század egyik legnagyobb magyar folklórgyűjtőjét tisztelhetjük.


Miklós Zoltán, igazgató, Haáz Rezső Múzeum
,,Kallós Zoltán szellemi és tárgyi hagyatékát, a gyűjteményéből származó javakat mutatja be, egy rövid kis szegmense mindannak, amit egy élet alatt, 91 éves munkássága során összegyűjtött. Egy olyan vándorkiállításnak az udvarhelyi mozzanatánál tartunk, amely valójában a közismert személyiségnek egyfajta élettörténetét summázza. Természetesen egy élő személyiségről beszélhetünk, aki kulturális vonatkozásban nagyon sokat adott az erdélyi magyar kultúrának, éppen ezért nagy tisztelettel vagyunk, és nem véletlenszerű az, hogy január 22-re, a Magyar Kultúra Napjára időzítettük a megnyitót. ”

Az általa Erdélyben és Moldvában gyűjtött néprajzi, népzenei anyag a mai napig páratlan. Korán felismerte a hagyományos kultúra gyorsuló változását, és életét mintegy küldetésként teljesen a kutatásnak szentelte. Az „Indulj el egy úton…” – Kallós Zoltán című tárlat március végéig lesz látogatható Székelyudvarhelyen.